Snowboard
Skate
Freeski
Bike
Girls
Novinky Novinky
SNOWgirls The Movie! SNOWgirls The Movie!
Nadpis znie jasne. A SNOWgirls...
Zvodné pohyby? Ale áno! Zvodné pohyby? Ale áno!
Nazvať Jamie Anderson paňou parkou...
Trik tip s Vanessou! Trik tip s Vanessou!
Na skate s Vanessou Torres!...
Čo tie baby chcú? Čo tie baby chcú?
Preložené z angličtiny a teda...
Yeah Zine! Yeah Zine!
Tak ako ste užívali víkend?...
Billabong Rio Pro Billabong Rio Pro
Sú to silné a šikovné...
Roxy Big Sur Roxy Big Sur
Čo to máme dnes? Roxy...
[...zobraz všetky]
Kalendár Kalendár
Apríl 2020
PoUtStŠtPiSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Akcie pre tento týždeň:

Všetky akcie:
[...zobraz všetky]

Tento víkend sa nesie v znamení tých najväčších eventov sezóny. Na Slovensku práve štartujú tréningové jazdy snowboardfestu a prebieha aj finále masívneho World Snowboard Championships v Osle. To, že Slovensko na ňom reprezentovala Klaudia všetci viete…

...a asi aj to, že jej to nie moc dobre vyšlo. Čo na to všetko hovorí jej tréner Marek a čo k tomu povedal Anders Haugvat, ktorý náš tím v Osle hostil a dvaja, myslím si, že najskúsenejší aktívny jazdci slovenskej scény – Matej Matys a Dušan Bízik si môžete prečítať práve teraz.

Marek: „Tak naše účinkovanie na WC Championship v Osle máme už bohuzial za sebou. Ako ste všetci mali možnosť vidiet, nedopadlo to podľa očakávania. Slopestyle course bol naozaj gigantický a to doslova a dopísmena.

To, že Klaudia má rada veľké skoky vieme, ale toto bolo uz mierne nad jej morálne hranice, keďže ani v tréningu sa nepokúsila ani len o jeden rotačný trik. Všetko to bolo o straight airoch aj to bez grabu a v mnohých prípadoch s neistým dopadom.

Zlomovým momentom šampionátu bol pre nás stredajší tréning, keď sme sa pokúšali o fs 360 na prvom skoku a bs rodeo na poslednom, ale nepodarilo sa. Chýbala dostatočná agresivita a potrebné odhodlanie. Samozrejme, k tomu sa pridali, ako v trénongu, tak aj v samotnej kvalifikácii negatívne elementy ako nedostatočná rýchlosť, ktorá bola zapríčinená meirnym pribrzďovaním po dopade na predošlom skoku alebo prekážke a taktiež naozaj nevyspytateľný nárazový vietor.

Zvolenie správneho vosku a samotné voskovanie bolo doslova povinnosťou každého jazdca. V areáli šampionátu bol pre jazdcov k dispozícii špeciálny stánok Swix s potrebným vybavením a odborným personálom. Možno by nám pomohli vosky, ktoré používal napr. nórsky tím tesne pred jazdou, ale ich cena je vyššia ako cena vasej obývacej súpravy – hi hi.

Matej Matys bol tiež na riders liste tohto eventu, čo sa stalo a prečo nakoniec neštartoval?

Matej: „Je to tak, že som sa kvalifikoval víťazstvom Majstrovstiev Slovenska. Nešiel som tam kôli tomu, že mi to asociácia, teda SAS nezaplatila, jednoducho povedali, že na to nie sú peniaze. Osobne si myslím, že je to nezmysel.“

Čo si myslia o trati chalani?

Anders: No, myslím, že trať bola cool, prvý down rail set up bol celkom náročný, takže tu jazdci mohli získať nejaké prémiové body, ak sa naň odvážil.. Ako sme videli, Mark McMorris tu 2 krát spadol, a Halldor tiež bojoval s jeho halfcab bs 3 out…

„Vystreľovacíô rail bol v pohode, dobrý air time, ale celkom plytký landing, takže vás po celom dni poriadne boleli nohy...

Step down bol obrovský! a tiež mal celkom plytký dopad, ale zato dobrý air time!

Cannel gap bol šialene kopnutý! Ale viem si predstaviť, že bol dobrý na double corky, aj keď landing bol trochu krátky... Veľa jazdcov ho nejazdilo, myslím že iba Torstein a Torgeir. Zabilaji na ňom v tréningu, ale v súťaží šťastie nemali.

Posledný kicker bol tiež pekne shapenutý a rýchlosť, ktorú naň jazdci potrebovali bola šialená! ale stratili veľa rýchlosti na ceste až na kicker a na odraze, nebolo to úplene zlé. Napriek tomu všetkému si myslím, že to bola vyzývavá trať s dobrými možnosťami. Nebola to štandardná trať ako na X-Games, ale určite dobrá pre majstrovstvá sveta...

Matej: „Myslím, ze trať bola celkom fajn, pekné skoky, boli síce väčšie, ale celkom príjemné.“

Dudo, myslíš, že trend čoraz väčších skokov a čoraz vyšších rotácií nás bude ešte dlho prenasledovať?

Dudo: Myslím, že trend toho, že lepší je ten, kto skočí väčší skok alebo zarotuje vyššiu rotáciu tu bude stále, to je snowboarding, aj keď sa radšej pozriem na štýlovú sedmu s riadne pretiahnutým grabom až po samý dopad ako na X krat korknutý skok. Predsa len, snowboarding je umenie. Ale každý si naň musí najsť vlastný pohľad.“

Ako boli na tom v kvalifikácii WSC ostatné dievčatá?

Marek: „Klaudia nebola jediná, ktorá mala problém s traťou. Podobne na tom bolo aj kopec ďalších báb, ktoré možno zaradiť k špičke, ako napr. Cilka Sadar, ktorá tiež obchádzala skoky. Samozrejme, TOP riderky si poradiť vedeli a posielali tam vraždy ako masivy cab 5 v podaní Annie Rukajarvi, ktorá si ho v tréningu neskúsila ani raz alebo Bs 7 od Shelly Gotlieb z Nového Zélandu. Treba poznamenať, že dať si trojku na skokoch tejto veľkosti je výkon, ktorý si zaslúži obdiv. Dám ruku do ohňa, že u nás na SK by sa nenašlo ani 5 ľudí, ktorí by dokázali zarotovať na každom jednom skoku v priebehu jednej súvislej jazdy.“

Anders, čo hovoríš na to, že baby a chalani jazdili tú istú trať?

Anders: Myslím, že to bolo trochu hlúpe, že dievčatá jazdili rovnakú trať. Bola pre ne príliš veľká, a to bolo úplne jasné po celú dobu súťaže. Trať jednoznačne určila 3 – 4 favoritky, ale pre ostatné bola príliš desivá... Keby jazdili menší sklon, úroveň jazdenia by bola oveľa lepšia a aj pre ne aj pre divákov by bola súťaž zaujímavejšia!

A čo sa vlastne stalo?

Marek: „Zrejme boli očakávania príliš veľké aj z mojej strany, keď som dúfal, že by Klaudia mohla skončiť do 10 miesta. Na seriózny run na trati takýchto rozmerov sme jednoducho ešte nedozreli a čaka nás ešte dlhá cesta kým bude Klaudia pripravená na contest tohto formatu. Škoda, že na MS v Nórsku nie je zaradený Big Air, kde by boli Klaudiine šance na dobré umiestnenie, verím, že o niečo realnejšie.“

Anders: Ťažko povedať. Celý deň mala problémy s rýchlosťou... Aj keď mala dobrý vosk, vietor bol nepredvídateľný a niekedy mali jazdci dobrú rýchlosť a niekedy nie.

Klaudia zvládala raily a plánovala ísť rodeo BS na poslednom kickri, ale povedala, že mala pocit, že nemá dostatočnú rýchlosť a dostala strach, že nedoletí na "sweet spot".

Podľa mňa si to mala viac vyskúšať v tréningu, mohla sa pokúsiť o nejaké rotácie a nečakať až na kvalifikáciu...

Chalani sa zhodli, že Klaudii treba ešte trošku potrénovať…

Matej: „ Neviem aké mala Klaudia na trati problémy, či fúkal vietor alebo čo sa stalo, no mala by začať viac trénovať, aj keď to je už na nej.

Dudo, čo ty hovoríš na problémy skúsenej klaudie?

Dudo: Klaudia nie je dosť skúsená, ale je dosť talentovaná. Práve skúsenosti potrebuje zbierať a inak ako na takýchto súťažiach ich ani nenazbiera. Každy si mysli, že keď dala pár krát nejaký trik na väčšej súťaži, bude teraz hviezdiť, potom ľudia očakávaju nemožné a Klaudia to vie. Zbytočne jej to na psychyckej pohode nepridáva a potom sa stane to, čo sa jej stalo. Proste sa necítila a dostatočne si neverila. Určite tomu nahrali aj ostatné okolnosti, o tých vie však len ona. Som však rád, že reprezentovala Slovensko na tejto akcii. Klaudy je jediná ktorá dokazala a určite ešte dokáže mútiť vody v svetovom pro snowboardingu a držim jej v tom prsty.

Anders: Jednoznačne bola Klaudia dobrou voľbou pre reprezentáciu Slovenska. Určite malo význam, že si pojazdila s najlepšímí a nechala sa inšpirovať. Tiež asi nemá často možnosť vyskúšať si také veľké skoky. Ako „súťaž“ to nemalo žiadnu cenu, ale ako tréning to bolo veľmi dobré!

Chápem, že ľudia na slovensku boli sklamaní, ale predstavte si Nórov! Majstrovstvá sveta v Osle a iba Alex sa kvalifikoval!

S Klaudiou som jazdil celý tento týždeň a viem, že má na to byť TOP ženského snowboardingu. Má cool štýl, chce sa učiť nové triky a je ešte mladá a motivovaná tvrdo na sebe pracovať. Dúfam, že bude môcť reprezentovať Slovensko na olympiáde, to samozrejme bude vyžadovať tvrdú prácu a neustálu progresiu, ale myslím, že je to možné. Keby bola na olympiáde, verím že by to znamenalo veľmi veľa pre rozvoj a popularitu snowboardingu na slovensku!

Marek s Klaudiou v Osle ostávajú až do konca šampionátu, čo plánujú na nasledujúce dni?

Marek: „Tešíme sa na to prave orechove, ktore príde v najbližších dňoch, co je semifinále a finále. Bola radosť dnes sledovat napr. Sebastiana Toutanta alebo Halldora Hellgasona, ktorí sa ešte len zahrievajú na tú správnu teplotu.

Náš plán na je tiež čo najviac času stráviť v parkoch po okolí a skúšať, zdokonaľovať, ladiť, vychytávať… freestyle jazdenie as much as possible.“

 

pripravila: jane

pred 8 rokmi o 13:56, pridal: jane, kategória: interview
prečítané: 2254 x
« predchádzajúci článok: Gabika Mackaničová!
» nasledujúci článok: Suzuki Nine Queens!
Podobné články
Žiadne podobné články
Fotogaléria k článku Klaudia na WSC Oslo 2012 Fotogaléria

počet fotiek: 2
Klaudia na WSC Oslo 2012 Klaudia na WSC Oslo 2012
Komentáre k článku Klaudia na WSC Oslo 2012 Komentáre
Zatiaľ žiadne komentáre
+ Pridaj komentár
Online hra Online hra
Skate Invaders
Najnovšie komentáre
20/5/2012 - co dodat, no...
17/5/2012 - .. Ešte raz...
15/2/2012 - ja chcem tie...
6/2/2012 - huste fotky. SHRED...
24/1/2012 - a čo sa...
Add to Google
RSS |